کیومرث مرادی نویسنده، مدرس و کارگردان تئاتر درباره فعالیت‌هایش در روزهای کرونایی و برنامه‌های پیشنهادی‌اش برای اهالی تئاتر در این بحران به خبرنگار مهر گفت: این روزها در تمام دنیا بحران شیوع ویروس کرونا جریان دارد و هیچکس تاکنون چنین پروسه‌ای را تجربه نکرده بود و شاهد هستیم تمام مراکز تئاتری و آموزشی تعطیل هستند. در این میان عده‌ای دست به کار فعالیت‌های خلاقه شده‌اند و با استفاده از تکنولوژی فعالیت‌های آموزشی و حتی اجرای تئاتر را از رونق نینداخته‌اند. البته در این میان مخالفان و موافقانی وجود دارند که من زیاد مخالفت با این برنامه‌ها را نمی‌فهمم و از انتقادات دوستان به خصوص در زمینه آموزش تعجب می‌کنم.

وی ادامه داد: در واقع ما ۲ راه حل بیشتر پیش رو نداریم یا اینکه بمیریم یا کارهای خلاقه کنیم! معلوم است که تئاتر باید زنده باشد و جذابیت اجرا و آموزش تئاتر در زنده بودنش است و همه می‌دانیم که تئاتر روی صحنه و در ارتباط تنگاتنگ بازیگر و مخاطب شکل می‌گیرد، بنابراین وقتی من به‌عنوان یک کارگردان و مدرس می‌بینم که نمی‌توانم سلامت تماشاگر و بازیگر و هنرجوی خودم و خانواده‌هایشان را به خطر بیندازم و ناخودآگاه تبدیل به قاتلی شوم که مسبب انتقال ویروس کرونا به آن‌ها هستم، پس طبیعتا تصمیم می‌گیرم در این شرایط با کمک تکنولوژی کار خلاقه کرده و از تمام توانم استفاده کنم تا راه‌های دیگری را برای شرایط کوتاه مدت پیدا کنم.

وی افزود: من از هر نوع فعالیتی در این عرصه که مخاطب را همچنان برای تئاتر حفظ کند حمایت می‌کنم چون فکر می‌کنم به این شکل امید را به جامعه تزریق می‌کنیم و این کار وظیفه صددرصد هنرمند است که در جامعه خودش طراوت به وجود بیاورد.

کارگردان نمایش «شکلک» تاکید کرد: می‌خواهم از جوانان و مهندسان کشورمان در زمینه آی‌تی تشکر کنم که در این شرایط خیلی به مردم در استفاده از تکنولوژی کمک کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید