ششمین شب پخش آن‌لاین تئاتر از تلویزیون تعاملی نمایش‌نت به اجرای گروه‌ آیینی و عروسکی «رِشکی و ماسی» تعلق داشت که با گویش و لهجه شیرین مردمان استان مرکزی یکی از کهن‌ترین آیین‌های نوروزخوانی مردمان ایران‌زمین را در قالب اجرایی شاد به مخاطبان خود ارائه کردند.

پس از تجربه موفق پخش آن‎لاین کنسرت‌های موسیقی در ایام تعطیلات نوروزی با دو هدف دعوت هرچه بیشتر مردم برای در خانه ماندن در مسیر تحقق شکست ویروس کرونا و قطع زنجیره شیوع این ویروس و ازسوی دیگر حمایت از هنرمندان و پر کردن اوقات فراغت مخاطبان؛ در گام دوم پخش آن‎لاین فعالیت‌های هنری، تلویزیون تعاملی نمایش‌نت به‌عنوان نخستین تلویزیون انحصاری پخش هنرهای نمایشی فعالیت خود را برای پخش زنده آثار تئاتری در شب‌های کرونایی کشورمان از هفدهم فروردین ماه آغاز کرد.

نمایشی از آیین‌های بهاری مردمان استان مرکزی

شامگاه گذشته (جمعه ۲۲ فروردین‌ماه)؛ ششمین شب از اجرای نمایش‌های زنده و پخش آن‎لاین آن از طریق تلویزیون تعاملی نمایش‌نت به نمایش آیینی رِشکی و ماسی به نویسندگی و کارگردانی رضا فقیهی در گونه نمایش عروسکی اختصاص داشت.

این اثر تئاتری که از نمایش‌های موفق کارنامه فقیهی شناخته می‎شود و بازتاب دهنده بخشی از آیین‌های بهاری مردمان استان مرکزی است، طی سال‌های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ تجربه حضور در جشنواره بین‌المللی تئاتر عروسکی تهران – مبارک؛ جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی، جشنواره تئاتر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و جشنواره ملی تیرنگ در استان مازنداران را در کارنامه خود دارد و از تمامی جشنواره‌های ذکر شده جوایز مختلفی را به خود اختصاص داده است.

همچنین نمایش عروسکی و آیینی رِشکی و ماسی به قلم رضا فقیهی طی سال‎های اخیر با کارگردانی هنرمندانی دیگر در تهران و برخی استان‌های کشور به صحنه رفته است.

دیدگاهتان را بنویسید