نامه سرگشاده مدیرعامل خانه تئاتر به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، ۵ پیشنهاد خانه تئاتر در خصوص جبران ضرر و زیان اهالی تئاتر به دلیل شیوع کرونا را به ایشان اعلام کرد.

متن کامل نامه سرگشاده به شرح ذیل است:

بسمه تعالی
جناب آقای دکتر صالحی
وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی
با سلام و احترام
سپاس از زحمات حضرتعالی و همکاران گرامیتان در مواجهه با بیماری فراگیر کرونا لازم به ذکر است خانواده بزرگ تئاتر تمام مساعی خود را برای یاری و همنفسی با مردم ایران از تبلیغات، خدمات، آموزش و…به کار گرفته‌است تا بتواند همراهی و همگامی با مردم، آسیب‌ها را به حداقل برساند.
اما این خانواده خدوم که بنیه اقتصادی بسیار ضعیفی دارد خود دچار آسیب‌هایی شده که معیشت بسیاری از این خانواده‌ها را به خطر انداخته‌است. لغو اجراهای عمومی، مراسم‌ها، جشنواره‌ها، تمام مشاغل و پیرامون تئاتر را با معضل مواجه و ضرر و زیان فراوانی را متوجه هنرمندان، گروه‌ها، تماشاخانه‌ها، آموزشگاه‌ها و… کرده‌است.
خواهشمندم دستور فرمایید به هر نحو ممکن برای امرار معاش بسیاری از اعضا خانه‌تئاتر، گروه‌ها، هنرمندان و مشاغل تمهیدات لازم اتخاذ شود. خانه تئاتر ضمن ارج نهادن به زحمات شما ۵ بسته پیشنهادی را برای جبران بخشی از ضرر و زیان ناشی از این بلای عمومی به شرح زیر تقدیم می‌کند:
۱. بسته حمایت مالی «پرداخت بلاعوض‌هایی به گروه‌ها، هنرمندان، اعضا خانه تئاتر، تماشاخانه‌ها و مشاغلی که در تعطیلی ناشی از کرونا ویروس دچار تنگی در معیشت و… شده‌اند.»
۲. بسته حمایت اعتباری؛ «لغو مالیات، عوارض شهری، قبوض انرژی و …»
۳. بسته تسهیلات ارزان بانکی؛ «پرداخت وام‌های کم بهره و …»
۴. بسته جبران بیمه‌ای « اقدام بیمه‌ها در پرداخت حقوق ایام بیکاری، حقوق ناشی از عوارض کلی ناشی از بیماری اپیدمی و …»
۵. بسته حمایت بهداشتی ؛ «تقدیم بسته های بهداشتی به تمامی هنرمندان عضو خانه‌ها و صندوق اعتباری هنر»
۶. بسته حمایت معیشتی؛ « اهدا بسته حمایت ارزاق عمومی به تمامی هنرمندان عضو در خانه‌ها و صندوق اعتباری هنر …»

خانواده بزرگ تئاتر ایران اعم از استان‌ها، شهرستان‌ها، اعضا محترم خانه‌تئاتر شبکه‌ای فرهیخته و فراگیر هستند که برای انجام ماموریت توسعه فکری و معرفتی جامعه نیاز به حمایت و پشتیبانی دارند، حال که کشور در این شرایط ناگوار قرار گرفته این قشر آسیب‌پذیر جز گروه‌های مهجور فکری و فرهنگی قرار دارند که به جد نیاز به توجه ویژه دارد. لذا از حضرتعالی خواهشمندم دستور فرمایید خانه‌تئاتر را از هر اقدام مقتضی مطلع فرمایند تا به هنرمندان عزیز اطلاع رسانی لازم برای تامین آرامش روانی صورت گیرد.
با تشکر و احترام
مدیرعامل خانه تئاتر
شهرام گیل آبادی

گفتنی است سالن‌های تئاتر از ابتدای شروع کرونا به دستور وزارت ارشاد تعطیل و اجرای نمایش‌ها متوقف شده است.

یک نظر

  • بابک بیگوند ۲۷ / ۱۲ / ۱۳۹۸

    سخنان خوبی بود . اما این گونه فرمایشات سالهاست که به طرق مختلف بیان شده و نتیجه ای در بر نداشته که هیچ چه بسا منجر به دشواری بیشتر اوضاع گشته است. .
    در ضمن بسیاری از هنرمندان هستند که نه عضو خانه تئاتر نه اداره تئاتر نه صندوق نه هیچ چیز دولتی درگیری نیستند .. اما بسیار مصمم و پر تلاش در عرصه اجرا و تهیه و تولید تئاتر فعالیت داشته و دارند و صد البته که بسیار بیشتر متضرر گشته اند چون به صورت مستقل و بدون هیچ پشتوانه ای فعالیت خود را ادامه داده اند .
    باید فکری برای این دسته از عزیزان کرد .

دیدگاهتان را بنویسید