سرویس تئاتر هنرآنلاین، اکبر حسنی از نویسندگان و کارگردانان تئاتر است که در زمینه خبرنگاری و نقد تئاتر نیز فعالیت داشته. او مدتی است که به دلیل بیماری سختی که به آن دچار شده فعالیت چندانی در زمینه تئاتر نداشته است تا اینکه ماه گذشته، حسنی نمایش “غروب روزهای آخر پاییز” اثر فریدریش دورنمات را در تماشاخانه دیوار چهارم روی صحنه آورد تا ضمن اجرای نمایشی پس از سال‌ها، از طریق این نمایش کمک‌هایی به منظور تامین هزینه‌های درمانی که به گفته خودش رقم قابل توجهی است نیز جمع‌آوری شود. متاسفانه پیرو پیگیری‌هایی که صورت گرفت مبلغی که جمع شد تنها پاسخگوی هزینه‌هایی بود که باید برای اجرای این نمایش انجام می‌شد و مبلغی به منظور تامین هزینه‌های درمانی حسنی باقی نماند. به بهانه اجرای نمایش “غروب روزهای آخر پاییز” گفت‌وگویی با اکبر حسنی داشتیم که در ادامه می‌خوانید:

آقای حسنی درخصوص روند شکل‌گیری نمایش “غروب روزهای آخر پاییز” توضیح بفرمائید و چه شد که حدود شش سال نمایشی را روی صحنه نیاوردید؟

من پیشتر هم درباره نمایش “غروب روزهای آخر پاییز” حرف زده‌ام اما سعی می‌کنم برای جلوگیری از حرف‌های تکراری ضمن یک اشاره کوچک درباره یادآوری مسائل حمایتی توضیح بدهم. زمانی که نیازهای مالی بیمارستان و مشتقاتش در زندگی من زبانه کشیده بود تلاش‌های مکرر من برای اجرا یا پشت گوش افتاده بود یا من چندان درخشندگی برای گرفتن اجرا از سالن‌های دولتی را نداشتم. تغییر مدیریت‌ها همه دوندگی‌های بنده را برای گرفتن اجرا بجای دست دراز کردن جلوی دیگران را پنبه کرد و متاسفانه با بدشانسی تمام گفت‌وگوی من با چهار مدیر مجموعه تئاتر شهر حاصلی جز دعوت به شکیبایی و اصرار به صبوری در بر نداشت و این درحالی بود که می‌دیدیم تئاتر شهر عزیز با آن شکوهش به محلی برای اجرا اولی‌ها تبدیل شده بود.

اجرای نمایش “غروب روزهای آخر پاییز” در سالن خصوصی و محترم دیوار چهارم به سبب اصرار علیرضا مدنی و خرج شدن اعتبار پیام عزیزی به مدت ۱۶ اجرا برای‌مان محقق شد و ما با وجود اینکه زمان زیادی برای آماده شدن کار نداشتیم در همان روز اول قرارمان بر این شد که اگر قرار است همه کمبودها و نبودها و اشتباهات را گردن بیماری ام اس و سرطان بیاندازیم از همان آغاز به خانه برگردیم که در نهایت با تلاش بازیگران و عوامل و مشاوره دوستان و استادان من شد آن اجرایی که ۱۶ شب میزبان تماشاگران‌مان باشیم.

در روند این اجرا با مشکلاتی روبرو بودید؟

در این اجرا متاسفانه ما با گروهی روبرو شدیم که به سرطان هم حسادت می‌کردند ولی ما همچنان با شناختی که از این عجایب و اعتقادی که به هنرمان داشتیم، آرام آرام علاقمندان به نمایش را بسوی خودمان جلب کردیم؛ درحالی که هفته پایانی نمایش تعداد زیادی از علاقمندان با بلیت خارج از ظرفیت برای دیدن نمایش می‌آمدند. این زمان کوتاه از یکسو بسیار تاسف‌آور شد برای‌مان که حتی بخش کوچکی از نیاز مالی درمانی را نتوانستیم تهیه کنیم و بشدت خوشحال‌مان کرد از این جهت که توانستیم نیاز به سرگرمی علاقمندان نمایش را پاسخگو باشیم.

همه کمک‌هایی که تاکنون در قالب بلیت همت عالی و واریز کمک به شماره حساب بنده شد، منهای هزینه سهم سالن و هزینه‌های جاری تاکنون ۱۶ میلیون تومان از ۵۰۰ میلیون تومان را توانستیم تهیه کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید