گمانه زنی برای بازگشایی تماشاخانه ها و یا احتمال بازگشایی سالن ها بعد از عید فطر چقدر است؟

سه ماه از تعطیلی سالن های تئاتر به دلیل شیوع ویروس کرونا می گذرد و این روزها گمانه زنی برای بازگشایی آنها زیاد مطرح می شود و هنوز ابلاغیه ای از سوی ستاد بحران کرونا داده نشده است.

به گزارش خبرنگار تئاتر خبرگزاری فارس، از سوم اسفند ماه سال ۹۸ سالن های نمایشی کل کشور به دلیل شیوع ویروس کرونا و همه فعالیت های تئاتری و در کنارش فعالیت های سینمایی و کنسرت به دلیل مسقف بودن فضاهای هنری و گردهمایی های مردم در این مکان ها تعطیل شد.

از ابتدای اردیبهشت ماه نیز گمانه زنی هایی برای سالن های سینما مطرح شد که به احتمال زیاد پس از عید فطر سالن های سینمایی بازگشایی می شوند اما هنوز هم ابلاغیه ای نه برای سینماها و نه برای سالن های تئاتر داده نشده است.

طبق نظر قادر آشنا مدیر کل هنرهای نمایشی کماکان شرایط به همین شکل است و ابلاغیه و دستورالعملی داده نشده، کما اینکه آشنا مطرح می کند، در حال پیگیری ارتباط با ستاد بحران کرونا می باشد.

گمانه زنی ها مبنی بر این است که احتمال بازگشایی محدود سالن ها با رعایت بهداشت و فاصله گذاری اجتماعی از عید فطر وجود دارد اما عده ای هم معتقدند که فعلا چنین اتفاقی و به زودی نخواهد افتاد. در هر حال می بایست سوال کرد در صورتی که این اتفاق بیافتد، آیا قرار است همان دستورالعملی را که چندی پیش ستاد بحران کرونا و وزارت بهداشت برای سالن های تئاتر مطرح کردند و به سرعت هم آن را حذف کردند ، برای سالن ها دو مرتبه ارسال شود یا اینکه دستورالعمل جدیدی داده خواهد شد؟

در نهایت با اُفت مرگ و میر ناشی از بیماری در سطح شهر تهران و همینطور فضاهای نمایشی زیاد ، هنوز هم وضعیت سفید نیست و مردم اعتماد لازم را برای ورود به سالن های تئاتر نخواهند داشت حتی در صورتی که مردم حضور هم پیدا کنند آیا شرایطی برای تست و سنجش سلامت آنها در ورودی سالن ها در نظر گرفته خواهد شد؟

همه اینها سوالاتی است که می بایست مسئولان نمایشی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پیش از گشایش سالن ها بدان ها پاسخ دهند تا مردم با خیال راحت و خاطر جمع به تفریحی بپردازند که منجر به از دست دادن سلامتی شان نشود و همینطور خود هنرمندان هم با طیب خاطر به فعالیت در این مراکز و مکان ها بپردازند.

از سوی دیگر هم شرایط فعلی هنرمندان ایجاب می کند که هر چه زودتر به اجتماع و فعالیت های خود بازگردند منتها نباید این امر باعث عجله شود و منجر به از دست رفتن سلامتی خودشان و مردم شود، در این راستا نیازمند پروتکل های مناسب برای حمایت از هنرمندان نیز هستیم.

مجموعه تئاتر شهر تبلیغی را در بزرگترین بیلبورد مجموعه در حیات تئاتر شهر با عنوان «تئاتر شهر دلتنگ حضور شماست؛ با شکست کرونا باز خواهیم گشت» نصب کرده و همین می تواند نشانه ای برای نزدیک شدن به شرایط بازگشایی سالن ها باشد، امیدواریم این شرایط با سنجش همه گونه استانداردها و با کار کارشناسی صورت پذیرد.

دیدگاهتان را بنویسید