تهران- ایرنا- دبیر نخستین جشنواره ملی فیلم پارس، گفت: تبیین شناسنامه هویت تاریخی خلیج فارس مهمترین هدف این جشنواره است.

بیژن چوبینه در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا درباره اهمیت برگزاری نخستین جشنواره ملی فیلم پارس، اظهار داشت: مهمترین ویژگی جشنواره ملی فیلم پارس پرداختن به تاریخِ تمدن ایران به کمک سینما است که در قالب فیلم‌‎های کوتاه و بلند داستانی و مستند برگزار خواهد شد.

وی افزود: تبلیغ و تبیین شناسنامه هویت تاریخی خلیج فارس، اولویت جشنواره ملی فیلم پارس است که در این جشنواره مورد توجه ویژه قرار خواهد گرفت.

دبیر نخستین جشنواره ملی فیلم پارس، ادامه داد: این جشنواره طی روزهای ۹ تا ۱۲ دی ماه ۱۳۹۸ در جزیره قشم برگزار خواهد شد.

چوبینه درباره اولویت‌های موضوعی فیلم‌های ارسالی به جشنواره، گفت: خلیج فارس از منظر فرهنگ، آداب و رسوم، جغرافیای انسانی، انسان شناسی، زیستی، زبان شناسی، فرهنگی، باستان شناسی، تاریخ اساطیر، کهن الگوها و گردشگری از محورهای مورد تاکید و اولویت‌دار آثار جشنواره است.

وی با اشاره به اینکه جشنواره در ۲ بخش ویژه و مسابقه برگزار خواهد شد، افزود: با توجه به اینکه فراخوان جشنواره با تاخیر و تقریباَ بسیار دیر منتشر شد بنابراین شورای سیاست‌گذاری جشنواره تصمیم گرفت آثار ارسالی به جشنواره محدودیت زمانی نداشته باشند.

دبیر نخستین جشنواره ملی فیلم پارس، ادامه داد: بر اساس قوانین معاونت سمعی و بصری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همه جشنواره‌ها در نخستین دوره باید به صورت ملی برگزار شوند و ما نیز به ناچار جشنواره را در دوره نخست ملی برگزار خواهیم کرد.

چوبینه گفت: امیدوارم با برگزاری خوب و با کیفیت جشنواره در دوره نخست امتیازات لازم را برای برگزاری بین‌المللی جشنواره در دوره دوم کسب کنیم، چرا که هدفمان هم برگزاری جشنواره به صورت بین‌المللی در دوره‌های بعدی است.

وی ضمن تقدیر از اداره کل ارشاد استان هرمزگان و منطقه آزاد قشم برای حمایت‌ از جشنواره، افزود: معتقدیم خلیج فارس بهترین و فرهیخته‌ترین میراث فرهنگ کهن ایران است بنابراین از نهادهایی که به لحاظ مالی می‌توانند جشنواره را برای برگزاری بهتر حمایت کنند درخواست یاری می‌کنیم.

دبیر نخستین جشنواره ملی فیلم پارس، خاطرنشان کرد: همواره مباحث اقتصادی یکی از جدی‌ترین مشکلات جشنواره‌ها است چرا که اگر از نظر اقتصادی حمایت نشوند حتما در گذر زمان به حاشیه خواهند رفت، بنابراین از نهادهای حمایت کننده می‌خواهیم که در این حوزه به صحنه بیایند.

این مدیر فرهنگی مهلت ارسال آثار به جشنواره را ۲۸ آبان ماه و زمان اعلام آثار برگزیده را ۱۸ آذرماه ۱۳۹۸ اعلام کرد.

وی گفت: متقاضیان برای ثبت نام و ارسال آثار خود می‌توانند به پایگاه اینترنتی سینمای پیشرو بخش جشنواره فیلم پارس مراجعه کنند و پس از تکمیل فرم الکترونیکی جشنواره، بصورت DVD استاندارد نسخه‌ای از اثر خود را به نشانی دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.

چوبینه خاطرنشان کرد: به منظورفراهم شدن همه راه‌های شرکت در جشنواره، امکان ثبت نام حضوری نیز برای متقاضیان فراهم است.

دیدگاهتان را بنویسید