کارگردان «زیبا» با اشاره به ویژگی های این اثر نمایشی عنوان کرد این نمایش مساله پنهان کاری را به چالش می‌کشد.

خشایار خلیل خانی کارگردان نمایش «زیبا» که در تماشاخانه استاد انتظامی خانه هنرمندان روی صحنه است درباره بازخوردهای مخاطبان از این اثر نمایشی به خبرنگار مهر گفت: تا امروز که ۲ اجرا به پایان نمایش مانده است با بازخوردهای متفاوتی چه مثبت و چه منفی از جانب تماشاگران روبرو بوده ایم. این نمایش برخلاف کار قبلی من، ریتم کندی دارد که اقتضای آثار یون فوسه است درحالی که برخی از مخاطبان که کمتر تئاتری هستند و با فضای نوشتاری این نویسنده آشنایی ندارند، کمتر با کار ارتباط برقرار می کنند در حالی که عده ای دیگر از تماشاگران کار را خیلی دوست داشتند.

وی ادامه داد: به این نتیجه رسیدم نمایش هایی با ریتم کند، زیاد مناسب ذائقه مخاطب ایرانی نیست مگر تماشاگرانی که مخاطب اصلی تئاتر هستند و با رویکرد و آثار نویسندگان مختلف آشنایی دارند. در این اجرا تغییر زیادی در متن یون فوسه داده نشده است و تنها یکی دو المان را که برایمان آشنا نبود، حذف کردیم اما نمایش به بن مایه اصلی اثر که از نظر من مساله پنهان کاری است، وفادار بوده است. انسان ها معمولا مسائل مختلفی را از نزدیکانشان پنهان می کنند که در آینده تبدیل به بحران می شود و این نمایش نیز چنین مساله ای را به چالش می کشد.

این کارگردان تئاتر درباره داستان نمایش توضیح داد: در این نمایش خانواده ای برای گذراندن تعطیلات تابستان به دهکده کودکی پدر می روند و در آنجا با افراد دهکده مواجه می شوند که رازهایی را درباره پدر برملا می کنند که دانستن این مطالب برای مادر خوشایند نیست …

خلیل خانی در پایان درباره فضاسازی نمایش بیان کرد: دکور نمایش برگرفته از روابط بین آدم های داستان است و به شکل خانه ای طراحی شده که به نظر می رسد بخشی از آن ساخته شده و بقیه آن نیمه ساخته رها شده است. در انتهای نمایش این خانواده دوباره کنار هم جمع می شوند اما همان پنهان کاری ها را حفظ کرده و وانمود می کنند که اتفاقی رخ نداده است از همین رو در طراحی صحنه نیز تلاش کردیم بدون رویکرد مستقیم، فضایی مفهومی و در ارتباط با داستان خلق کنیم.

در این نمایش که تا جمعه سوم آبان ساعت ۲۰:۳۰ در سالن انتظامی خانه هنرمندان روی صحنه می‌رود پانته آ قدیریان، آریا تحویلدار، مسعود انتظاری، محمدرضا هاشمی، هلن نقی‌لو، آرمیتا فروزنده و با صدای شکوه یکتا به ایفای نقش می‌پردازند.

دیدگاهتان را بنویسید